MATERIA PRODUKTU VOL.2

MATERIA PRODUKTU VOL.2

DREWNO_ DESIGN THINKING

Wczoraj zakończyła się druga część warsztatów Materia produktu. Były to dwa dni ciężkiej, ale bardzo satysfakcjonującej pracy. Problemem, który staraliśmy się rozwiązać było wykorzystanie resztek drewna powstałych przy produkcji. Ograniczeniem był nasz park maszynowy, z którym zapoznał uczestników Ziemowit Liszek (dzięki któremu mogliśmy wykorzystywać tak dużą ilość maszyn). Te warsztaty to też, eksperyment połączenia wiedzy teoretycznej, metodologicznej z prototypowaniem w docelowym materiale.  Dwa zupełnie inne doświadczenia: Ja- czyli praca wzornicza, projektowa z producentami oraz Ziemowit Liszek z wykształcenia rzeźbiarz posiadający pasję wykonywania produktów samodzielnie z niesamowitą znajomością obróbki drewna.

DZIEŃ PIERWSZY

Było to bardzo duże wyzwanie (eksperyment) aby w ciągu jednego dania zaprojektować proste produkty odpowiadające na potrzeby odbiorców, posiadające potrzebne funkcje i wywołujące zmorzone odczucia. Pierwszy dzień to tez poruszenie zagadnień związanych z Design Thinking w procesie projektowania. Szukaliśmy pomysłów na przedmioty, których jeszcze nie mamy ale byłyby bardzo przydatne. Były burze mózgów i mnóstwo ciekawych pomysłów, ale musieliśmy wybrać tylko kilka do realizacji. Podczas tego dnia powstały trzy propozycje funkcji które powinien spełniać projektowany produkt:

1. Wieszak na biżuterię: na którym nie będą plątały się korale czy naszyjniki, kobiecy, modułowy, przenośny, mobilny

2.Gazetnik: nieduży przedmiot w którym można przechowywać gazety ale również segregować je tematycznie, dla rodziny, opcjonalnie mógłby posiadać funkcję przechowywania ołówka czy długopisu, prosty, modułowy,

3.Element to przechowywania butów zimowych: mobilny, rozwiązujący problem ociekania butów, prosty, łatwy do przechowywania

Pierwszy dzień to też wycinanie prototypów ze styroduru i sprawdzanie jak działają zaprojektowanie projekty. Było trochę mało czasu ale udało nam się zakończyć dzień kilkoma zaprojektowanymi produktami.

DZIEŃ DRUGI

Drugi dzień to ciężka praca z maszynami. Mieliśmy do dyspozycji tokarkę, wiertarkę, piłę, szlifierki, wypalarkę i wiele mniejszych narzędzi. Oczywiście nie wszystkie maszyny mogły być wykorzystywane przez uczestników warsztatów, ale można było zaprzyjaźnić się z tokarką czy szlifierką. Udało się skończyć trzy działające prototypy ale z pewnością czasu było za mało. Może produkty nie odpowiadają na wszystkie założenia, jednak pozwoliły na zetknięcie się z realnym prototypem i refleksję co do przeznaczenia.

Mamy z Ziemkiem mnóstwo przemyśleń związanych z tymi warsztatami. Myślę, że było to ciekawe zetknięcie się projektowania z rzemiosłem. Wszyscy uczestnicy byli zgodni, że warsztaty powinny być dłuższe. Ja myśląc o tym projekcie bałam się, czy ktoś będzie chciał poświęcić więcej czasu. Może rzeczywiście kolejna edycja będzie dłuższa. Mamy już z Ziemkiem wiele pomysłów na kolejne realizacja warsztatowe więc efektem warsztatów stała się też nowa współpraca.

O projektach będę pisała na bieżąco na początek dwa projekty (opisy autorskie):

Wieszak na biżuterię- Ewa Kozłowksa

Projekt powstała z „odpadów” drewnianych części pozornie niepotrzebnych. Jednoelementowy produkt służący do zamontowania/instalowania na ścianie, z możliwością stworzenia niepowtarzalnej kompozycji z kilku wieszaków w zależności od ilości biżuterii. Produkt ma na celu umożliwienie przejrzystego sposobu na przechowywanie wielu ozdób/naszyjników etc. bez problemów z plątaniem się ich.

 

Gazetnik- Dorota Dombrowska

Chciałam, aby „produkt” przeznaczony był do segregowania magazynów, gazet itp. w domu. By zajmowała mało miejsca, był prosty i przede wszystkim- by wykonany został z drewnianych odpadów.

Gazetnik składa się z dwóch części i posiada trzy przegrody wykonane z drewnianego parkietu oraz miejsca na ołówek lub długopis. Zajmie honorowe miejsce w moim salonie tuż przy stoliku kawowym.