MATERIA PRODUKTU VOL.3

MATERIA PRODUKTU VOL.3

CYFROWA PREFABRYKACJA

Przedświąteczna edycja warsztatów miała być spokojnym, niezobowiązującym spotkaniem. Jedynym warunkiem uczestnictwa w warsztatach było posiadanie komputera z programem wektorowym. Nie było założeń, ani narzuconego programu.  Mieliśmy do dyspozycji laser (udostępniony przez Fundację Fab Lab Trójmiasto) oraz duży zapas sklejki do testowania obiektów:)

Chciałam abyśmy wspólnie zastanowili się czy cyfrowa prefabrykacja może sprawić, że każdy będzie mógł być projektantem… Pytanie to, co jakiś czas pojawia się na wielu spotkaniach związanych z designem.  Drugim zagadnieniem było opracowanie projektów i udostępnienie ich na licencji Creative Commons. Dzielenie się swoimi pomysłami oczywiście nie przynosi zysków materialnych, ale za to pozwala na rozwój pomysłu oraz pozwala innym cieszyć się z naszego projektu. Z jednej strony technologie cyfrowej produkcji dają niesamowite możliwości, z drugiej może jednak są zagrożeniem dla samych projektantów? Bo jeśli ta technologia stanie się powszechnie dostępna i niedroga, może każdy będzie mógł sam wykonać/zaprojektować samodzilnie wiele przedmiotów???

Nie obawiając się tych obu „zagrożeń” przez dwa dni projektowaliśmy obiekty możliwe do wycięcia na laserze wykonane ze sklejki 3mm.

Pierwszy efekt pracy mogliśmy obserwować już po kilku godzinach warsztatów. Jeden z uczestników przyszedł z gotowym zamiarem, zbudowania przegródek do ulubionej gry planszowej. Chciał  aby elementy gry nie mieszały się w pudełku i w ciągu liku godzin zaprojektował system do segregacji elementów.  Moja pierwsza refleksja: cyfrowe technologie pozwalają na łatwe rozwiązywanie osobistych problemów i potrzeb. Bardzo podobał mi się ten projekt i pomysł, bo był bezpośrednio związany z potrzebami użytkownika:)

Cyfrowe technologie to zapewne niesamowite możliwości, które pozwalają na szybkie testowanie pomysłów. To wspaniałe kiedy każdy może zbudować przedmiot, który samodzielnie wymyślił.  Proces ten wymaga jednak mimo wszystko dużo pracy i czasu. Myślę, że cyfrowe technologie pozwolą na  personalizację produktów, ale nie zastąpią masowej produkcji.

Finalnie (mimo awarii lasera:) powstały cztery bardzo ciekawe projekty, które po dopracowaniu siatek udostępnimy na licencji Creative Commons. Rodzaj licencji wybierali autorzy projektów. Nasza siedziba czyli Tu baza zyskała niesamowity kalendarz.  Bardzo się cieszę, że możemy dzielić się tymi pomysłami:)

http://www.thingiverse.com/thing:213886

http://www.thingiverse.com/thing:208931

pozdrawiam

Dorota