ARTLOOP 2016

Kumulacja marzeń

Kumulacja Marzeń – inspiruje przede wszystkim do uruchomienia namysłu nad przestrzenią głównego sopockiego placu, który od samego początku istnienia ARTLOOP stał się przedmiotem analizy oraz szukania optymalnych rozwiązań z zakresu alternatywnego dizjanu miejskiego. Sam obiekt jest efektem kumulacji i przemieszania różnych narracji, powstał jako struktura hybrydowa, otwarta, użytkowa. Proponuje, inspiruje, a przede wszystkim zaprasza do kumulowania marzeń o idealnym placu dla użytkowników.
W obiekcie Kumulacja Marzeń zaprojektowano 3 prototypy / zalążki możliwych rozwiązań, które są odpowiedzią na pytanie – jakie funkcje ma spełniać Plac Przyjaciół Sopotu? Projektanci wybrali rozwiązania być może oczywiste, ale jednocześnie bardzo bliskie osobom odwiedzającym PPS: Opcja 1 Zabawa / Opcja 2 Natura / Opcja 3 Relaks. ARTLOOP wprost zachęca jednak do snucia marzeń, zapisywania ich i przekazywania organizatorom. To Opcja 4 – Twoje marzenie. W czasie realizacji projektu zbieraliśmy głosy użytkowników placu na ich marzenia dotyczące tej przestrzeni.

Zabawa: 117+75= 192

Relax 100+30= 130

Natura 98+14= 112

Marzenia : 90+75+44= 209

(liczby w drugim rzędzie to głosy z puli”marzenie” które można zaliczyć do istniejących kategorii)

Ogólnie bardzo pozytywnie odbieramy fakt, że ludzie chcą się wypowiadać i uczestniczyć w tego rodzaju projektach. W głosowaniu brali chętnie ludzie młodzi ale również seniorzy.

Zdecydowanym faworytem głosowania została ZABAWA. Można było to również zaobserwować wśród użytkowników instalacji.  Bardzo miłe jest to, że mamy wiele głosów za tym aby instalacja została na dłużej oraz żeby było więcej takich huśtawek czy hamaków. Wśród innych propozycji zabawy powtarzają się: trampolina, odkryty basen, małpi gaj czy zjeżdżalnia itp.

Fani relaksu i natury marzą o wyciszonej strefie chillout-u w otoczeniu przyrody. Wiele głosów pojawia się za tym aby leżeć na trawnikach co sugeruje, że nie jest to zbyt oczywiste. Kolejna powtarzająca się abstrakcyjną propozycją są domki na drzewach…Cieszymy się, że ludzie potrafią marzyć…

Marzenia  to przede wszystkim propozycje wydarzeń kulturalnych na Placu przyjaciół Sopotu: koncertów, warsztatów, mobilnej czytelni, filmów itp…

PROJEKT: Dorota Terlecka, Tomasz Sokolski

PRODUKCJA: Lena Dula

INWESTOR: Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie

FOTO: Bogna Kociumbas

Leave a Reply

Your email address will not be published.