POLACY W KANADYJSKIEJ MOZAICE

Punktem wyjście przy projektowaniu wystawy był charakter Kanady – miejsca słynącego z pięknej przyrody, lasów oraz śniegu. Dlatego od początku chciałyśmy użyć jak najwięcej naturalnych materiałów. Dopełnieniem wystawy stał się zapach lasu. Kraj klonowego liścia to również mozaika kulturowa, która przywodzi na myśl bioróżnorodność lasów. Biel i czerwień pojawiająca się na wystawie to nawiązanie do flagi polskiej i kanadyjskiej.

Wystawę podzieliłyśmy na dwie części.

Pierwsza część  znalazła się na korytarzu Dworca Morskiego. Są to meble wykonane ze sklejki przypominających w swoim kształcie i rytmie las. Nie są to jednak zupełnie płaskie obiekty. Wiele elementów graficznych – litery tytułowe czy zdjęcia – stało się trójwymiarowymi obiektami. Dół wszystkich mebli został pomalowany gradientem na biało, co nadaje lekkości oraz przywodzi na myśl śnieżne zakątki Kanady. W niektóre meble zostały wkomponowane gabloty na eksponaty. Szerokość i wysokość mebli jest zróżnicowana ale tworzy jednolity formalnie rytm. Pojawiła się tu również zabawa z perspektywą, anamorfoza – w motywie liścia klonowego, który znajduje się na meblach. Różnej wielkości fragmenty liścia w perspektywie tworzą jedną całość.

Reszta wystawy w tym monumentalna mapa Kanady oraz portrety Kanadyjczyków polskiego pochodzenia znalazły się w sali wystaw czasowych. Ekspozycja w tej sali ma nieco inny charakter. Tu znajdują się portrety Kanadyjczyków o polskich korzeniach – wkomponowane w lekkie meble, które jak deski w tartaku opierają się o ścianę. Na środku znajduje się, trójwymiarowa mapa Kanady z podziałem na prowincje i „ludzikami” zawierającymi dane o rozmieszczeniu polskiej grupy etnicznej w Kanadzie. Całość sali ma za zadanie wyeksponować polski wkład w Kanadyjską mozaikę. Tu najważniejszą rolę grają ludzie – Kanadyjczycy polskiego pochodzenia.

Tytuł: POLACY W KANADYJSKIEJ MOZAICE. 150 LAT HISTORII
Miejsce: Muzeum Emigracji w Gdyni
Czas: 1.07-15.12.2017
Kuratorzy: Sebastian Tyrakowski, dr Michalina Petelska, prof. Anna Reczyńska
Projekt: Anita Wasik, Dorota Terlecka
Foto: Bogna Kociumbas

Leave a Reply

Your email address will not be published.