Wystawa 1945 – POLIN

Koncepcja wystawy czasowej 1945

II miejsce w konkursie organizowanym przez Muzeum Polin w Warszawie

Całość projektu ma oddawać chaos, niepewność i tymczasowość sytuacji w jakiej znaleźli się Żydzi po 1945v roku w Polsce. Brak wyraźnych podziałów między sekcjami czy granic ekspozycji budzi w widzu uczucie zagubienia i niepokojącej pustki

. Koncepcja nawiązuje do żydowskiej kuczki-  szałasu budowanego na święto Sukkot. Wyznawcy judaizmu budują je na pamiątkę biblijnej wędrówki po pustyni. Szkielet wystawy oparty jest na stalowej konstrukcji, skręcanej lub nitowanej w chaotyczny, pozornie niedbały sposób, sugerując ulotność i kruchość (naturalnie przy zachowaniu wszystkich wymogów bezpieczeństwa i stabilności ) 

 

Chcielibyśmy aby materiały wykorzystane w wystawie w jak  największym stopniu podlegały recyklingowi i nadawały się do ponownego użycia, dlatego do projektu wybraliśmy stal oraz tkaniny. 

 

Plan przestrzenny 

Sala została podzielona na poszczególne sekcje zgodnie ze scenariuszem wystawy. Ścieżka zwiedzania wymusza na odwiedzającym przejście przez wszystkie części wystawy rozmieszczone chronologicznie. W najwyższej części sali stworzyliśmy iluzoryczny dom wykorzystując potencjał przestrzeni.

Przestrzeń przy wyjściu z wystawy została pusta jako potencjalne miejsce instalacji artystycznej. 

BIURO KREACJA
Dorota Terlecka
Marta Pruszyńska
Dominika Janowska

studio re:design
Eurydyka Kata
Rafał Szczawiński
redesignstudio.pl

 

               

Leave a Reply

Your email address will not be published.